Pneumatiky

18.4.2015

Mad Max

Pneumatiky.

Pneumatiky jsou alfou a omegou každého závodního odvětví a ne jinak je tomu i u driftu. Pro drift se nepoužívají klasické pneumatiky z gumy, ale z různě tvrdého plastu. Tvrdost pneumatiky ovlivňuje klouzavost a chování podvozku. Takže z toho vychází, že pro každý povrch jsou vhodné jiné pneumatiky. Další důležitý fakt je teplotní stálost pneumatiky. Máme odzkoušeno, že některé pneumatiky kloužou za studena a po ohřátí chytnou grip a sníží se tím klouzavost a to je špatně.

Pneumatik pro drift je mnoho typů a mnoho výrobců. Každý výrobce se snaží do svých řad pneumatik zařadit i driftové pneumatiky, ale ne každý výrobce svým výrobkem splňuje dnešní požadavky. Je dobré se vyhnout podezřele laciným sadám, většinou se jedná o pneumatiky i s diskama, kde se většinou výrobce snaží zaujmout líbivým designem disků, ale pneumatiky jsou z nevhodného plastu a často jich vlastnosti negativně ovlivní jízdu.

Pojďme si rozdělit povrchy a k nim přiřadit nějaké vhodné pneumatiky. Toto řazení je samozřejmě obecné a vycházím z toho, co se běžně používá. Může se stát, že někomu bude vyhovovat něco trochu jiného, ale já se řídím heslem "Proč zkoušet něco, co je už vyzkoušeno". Takže každý nováček by mohl dostat dobrý tip pro pneumatiky do začátku.

 

Koberec

Momentálně asi nejrozšířenější povrch a velice často používaný na závodech. Je to poměrně rychlý povrch a vhodný pro i začátečníky. Důležitý fakt je, že každý, kdo chce jezdit na koberci by měl použít nepoškozenou sadu pneumatik. Je to důležité samozřejmě z hlediska klouzavosti a také je to slušné vůči majiteli dráhy nebo koberce. Pokud vezmete pneumatiky orvané z asfaltu, tak se budou zasekávat a budou natrhávat koberec. Takže ať jezdíte jakékoliv povrchy, je vhodné mít minimálně jednu sadu pneumatik pro použití jen na koberci.

Momentálně nejideálnější na koberec se jeví Yokomo Zero-One R4 Carpet a MST GA26 SilverDot (starší verze) a nebo novější varianta MST CS-R. Horkou novinkou na trhu jsou pneumatiky od firmy DS-Racing s označením DS-006 Competition Series II FFF Zero, které se dle našeho testování jeví jako nejlepší pneumatiky pro koberec.

01: Yokomo Carpet   03: MST GA26

04: MST CS-R

 DS-006 Competition Series II FFF Zero

Parkety

Lakované parkety a různé extrémě klouzavé povrchy jako jsou průmyslové podlahy třeba ve skladech a ve výrobních halách, jsou velice náchylné na nastavení podvozku, jízda na nich je dost pomalá a jak někteří drifteři říkají: "Neodpouští chyby". Zde se o vhodných pneumatikách těžko mluví. Když nasadíte kobercové pneumatiky, auto bude krásně klouzat, jízda bude pomalá, ale je potřeba myslet v jízdě hodně dopředu, protože podvozek nereaguje tak rychle jako na koberci. Naopak, když nasadíte měkčí pneumatiky, jízda bude méně klouzavější a rychlejší.

Tyto povrchy se standartně nejezdí tak často a pokud někdo pořádá akce, kde se bude jezdit na parketách nebo podobném povrchu, tak vám vždycky poradí, jaké pneumatiky jsou odzkoušeny a doporučeny. Takže osobně si netroufnu moc radit, ale já na parkety používám Yokoma Carpet.

 

Asfalt

Díky různým hrubostem asfaltu, si musí jezdec vyzkoušet co na ten "jeho asfalt" funguje.

Zřejmě nejlepší pneu na asfalt, která bývá často předepsaná jako povinná pro asfaltové závody, je Yokomo ZR-DR04 Super Drift Tyre Zero-One R2. Vyzkoušená, fungující a běžně sehnatelná v ČR. 

08: Yokomo ZR-DR04

Asi nejrozšířenější jsou HPI T-Drift, ale občas je problém je sehnat. Zajímavé hlavně svou cenou jsou čínské kopie HPIček, které se dají sehnat za cenu kolem 5dolarů a hlavně jsou odzkoušené a fungují stejně jako originály. Vyrábějí se verze se vzorkem i bez, ale na jízdní vlastnosti to nemá vliv.

07: Hpi T-Drift08: Hpi T-Drift09: Kopie Hpi (čína)

Před pár lety se tu v ČR vyráběly ABS pneumatiky na kterých se jezdilo na asfaltu taky velice pěkně a měly dlouhou výdrž.

 

 

 

Tím jsem asi rozdělil kategorie na tři nejběžnější povrchy. Není nutné mít doma spousty typů pneumatik. Opravdu stačí 2-3 typy se kterými jezdec vystačí na jakémkoliv povrchu.

Myslím si, že vzhledem k dostupnosti pneumatik, kdy se dají normálně objednat c ČR a nebo během pár dnů či týdnů přijsou ze zahraničí, nemá smysl zkoušet nesmysly jako je výroba pneumatik z trubek a nebo obalování pneumatik izolepou. Stačí si se jen trochu zamyslet, zda je lepší trávit čas hledáním materiálu, řezáním a broušením trubek s nejistým výsledkem funkčnosti a nebo si za cenu do 300-500kč pořídit kvalitní pneu, které budou fungovat tak jak mají. Je prostě na každém jakou cestu si vybere.

 

Komentáře

V diskuzi ještě není žádný komentář - buďte první!

Otevřít diskuzi

Související články

Pneumatiky (montáž)

Pneumatiky (montáž)

18.4.2015

Technika

Mad Max

Pneumatiky – montáž Montáž pneumatik není nic složitého a zvládne jí každý. Jsou dva druhy pneumatik a tím se trošku liší i samotná montáž. Jeden typ je gumová vložka, která se navlékne na kolo a na vložku se nasune pneumatika (Yokomo Carpet). Druhý typ je celá plastová pneumatika bez vložka...

0

Více

Novinky

CROSS GAMES EUROPE 2017

25.10.2017

CROSS GAMES EUROPE 2017Myslím si, že k tomu není co víc říct... Opět skvělá šance... Více info zde:
http://www.yeda-shop.eu/CROSS-GAMES-EUROPE-2017-a2_18.htm  

Více

Nissan S14 Boss B110 Sunny

19.1.2017

Nissan S14 Boss B110 SunnyNissan S14 BOSS V2 od firmy HPI naplno rozvířil RC drifterské vody. Nevíme jak je to s licencí co si firmy mohou a nemohou dovolit, ale každopádně firmy APlastic přichází se svou...

Více

Novinky na YEDA-SHOP

19.1.2017

Novinky na YEDA-SHOPNení to tak dávno, co jsme psali o novinkách na YEDA shopu a už "musíme" psát znova! Viki tentokrát naskladnil díky nejen od společností MIKUNI, TOPLINE a SPICE, ale i díly od nové...

Více

YEDA Set-Up driftpárty 2017

2.1.2017

YEDA Set-Up driftpárty 2017Co k tomu říct? Už skoro pravidelná drift akce, kdy se nejedná o závody, ale prostě jen o možnost poježdění, set-up podvozků a setkání s RC drifterama, zkušení ale i nováčci. Plno...

Více

Novinky na YEDA-SHOP

30.12.2016

Novinky na YEDA-SHOPTomáš Viki Viktora opět přidal plno novinek a naskladnil to, co nebylo skladem od firem Overdose a D-Like. Více uvidíte přimo na...

Více

Starší novinky

Kalendář akcí

Po

Út

St

Čt

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Nebyly nalezeny žádné nadcházející události

Přidat novou akci